חשיבות היוועצות בעורך דין

חשיבות היוועצות בעורך דין פלילי במיוחד לפני חקירה היא בעלת משקל כבד ואין להקל בה ראש.

יש לא מעט תרגילי חקירה אותם מפעילים החוקרים והם לא מהססים להשתמש הכל במטרה אחת והיא למצוא את האמת המלאה.

יש לא מעט מקרים בהם מפורסמים מאמרים באינטרנט ובעיתונות שמבטיחים לכם לצלוח חקירה במשטרה.

שימו לב כי מדובר על מצבים שלא רק שלא יועלו לכם אלא אפילו עלולים לפגוע בכם, גם אם אתם חושבים שתיישמו כמה "טיפים" שקראתם עליהם, או שקיבלתם המלצות מחברים בתהליך חקירה ייתכן מאוד ותגלו שאותם עצות הן למעשה רק לרעתכם, לכן רגע לפני שאתם ניצבים בחקירת משטרה חשוב מאוד לקבל ייעוץ משפטי של עורך דין פלילי, שמכיר ויודע את כל פרטי התיק הנחקר על בוריו ויכול להמליץ על המשך ההליך בצורה המקצועית ביותר, לרבות הכנה מדויקית לחקירה, מהן השאלות שצפוי שיאלו, מהם התרגילים אותם צפויים החוקרים להפעיל ולהשתמש בהם וכיצד יש לנהוג בכל שלב בחקירה.

לכן אל לכם כלל לשקול את השימוש באותם "טיפים" כי לא כל מקרה הוא דומה, כל מקרה חייב להיבחן לגופו, לבדוק מהן הנסיבות, מהן העובדות הקיימות ולהתנהל בהתאם.

התחום הפלילי הוא רחב מאוד, כל דבר וכל פרט גם הקטן ביותר יש בכוחו לשנות את כל התמונה כולה, להפוך אשם לזכאי מוחלט ולהיפך, כל מילה או כל תנעוה לא נכונה שנעשית במהלך החקירה מקבלת משקל הרבה יותר כבד, יש להתכנון לחקירה בצורה יסודית וקפדנית.

חשיבות היוועצות בעורך דין פלילי – כי במשטרה אין חברים

זומנתם למשטרה רק לצורך "מתן עדות", או רק לצורך "בדיקה" או אפילו משהו שמכונה "הליך שגרתי", החוקרים יעשו הכל להתחבב עליכם או להיפך להפחיד אתכם במטרה להגיע לחקר האמת.

חשוב לזכור, החוקרים במשטרה לא סתם מבצעים "בדיקות" עם אזרחים או שיחות שנקראות "הליך שגרתי" מה שנחשב להליך שגרתי לחוקר הוא משהו שיכול להיות מאוד קיצוני וקשה עבור אדם נורמטיבי, מכאן כי במקרים כאלו קיימת עליכם חובת היוועצות בעורך דין בכדי להגיע מוכנים לחקירה.

חשיבות היוועצות בעורך דין

חשוב לזכור : תפקידה של המשטרה הוא לעסוק בכל הקשור לתחום העבירות הפליליות, לרבות חקירתן ומניעתן, לכן אל לכם לחשוב שזימון לחקירה הוא משהו סביר, אתם נמצאים בהליך פלילי שמחייב ליווי צמוד של עורך דין פלילי שיידע לכוון אתכם למקום הנכון.
אל לכם לשכוח כי בחדר החקירות אתם נמצאים לבד, עורך הדין יכול להיות הטוב ביותר, אבל ללא הכנה מוקדמת שלכם, הבנה של התהליך והכרת התרגילים הצפויים לכם אתם עלולים לגרום לעצמכם לעוול, אל תתפשרו על הכנה מלאה לפני חקירה במשטרה.

חוסר וודאות מוחלט

אחד התרגילים והדרכים בהם משתמשים חוקרים הוא תמיד ליצור מצב של חוסר וודאות אצל הנחקר, לא תמיד יספרו לכם בגין מה החקירה, או מהם הממצאים החדשים שהמשטרה הצליחה להשיג, אפילו לא יספרו לחשוב שהוא נחקר באזהרה (שיש לכך משמעות מאוד כבדה) הכל במטרה כדי שלא יגיע מוכן לחקירה, בכדי שלא יוכל לתאם גרסאות עם נחקרים נוספים במידה וקיימים כאלו.

אם זומנתם לתחנת המשטרה, לא משנה כיצד הציגו זאת בפניכם, שמכם עלה בהקשר הפלילי ועולה שוב חשיבות היוועצות בעורך דין פלילי שיכין אתכם לתהליך אליו אתם נכנסים.

החוקר הוא בשום אופן לא חבר

גם אם החוקר הציג את עצמו בצורה הטובה ביותר והצליח להתחבב עליכם, זכרו תמיד הוא לא חבר! רבים נוטים לשאות את החוקר "כדאי לי להתייעץ עם עורך דין", כמובן שהחוקר בנחמדות ימסור לכם שאין בכך צורך, הרי הוא לא רוצה שתגיעו מוכנים, הוא רוצה להגיע לתהליך יותר קצר, לקבל את המידע שהוא מחפש ולעבור לתיק הבא. (למרות שזה מוצג בצורה מאוד קשה, ברוב המקרים זאת המציאות).

זומנתם לחקירה אתם חייבים להתייעץ עם עורך דין, לא משנה מהי העלות הכספית הכרוכה בייעוץ משפטי פלילי מקצועי, היא הדרך הטובה להתמודד עם הקושי והמשבר אליו אתם נכנסים.

"הכל יהיה בסדר" – זאת לא הגישה בתחנת המשטרה

אין לחשוב בשום אופן כי אתם אתם בטוחים בצדקתכם ותגיעו לתחנת המשטרה, תספרו את הדברים "כמו שהם" והחוקר יאמין לכם, ומשם "הכל יהיה בסדר", גם אם אתם חפים משפע בצורה מוחלטת, אתם עלולים למצוא את החוקר מעביר עליכם ביקרות כל כך קשה ומציב אתכם במקום קיצוני, שיגרום לכם להרגיש כי אכן אתם אולי אשמים, היזרו ואל תגיעו לא מוכנים לחקירה במשטרה.

היוועצות בעורך דין היא חובה ולא זכות.

לכל אחד קיימת הזכות להיוועץ בעורך דין ואסור לשום חוקר למנוע זאת ממנו, בכל שלב בחקירה ראשי החשוד לבקש לממש את זכותו, למרות שכפי שכבר צוין החוקרים ינסו למנוע זאת בדרכים נעימות.

התייעצות בעורך דין לא כוללת בתוכה שום השלכה שיכולה לפגוע בכם! קיימת הנטייה להאמין שמי שבחר להתייעץ עם עורך אולי מנסה להסתיר משהו או להתגונן, אך ההפיך הוא הנכון בשום מקרה לא יציג החוקר בפני החשוד שאם הוא בחר לקבל ייעוץ משפטי ייתכן והוא מסתיר משהו, אך באם החוקר שולל את הזכות הבסיסית הזאת מאותו חשוד נחקר, מקרה זה יכול להוביל לזיכוי מוחלט.

מידע נוסף

מה נחשב לאלימות

בכדי לדעת מה נחשב לאלימות יש צורך לבחון את המקרה, להבין את המהות ואת מה שעומד מאחורי הדברים, אך לא פעם קיימת הפרדה ברורה בין

קרא\י עוד »

קבלת דבר במרמה

2.2.1 יסודות העבירה של קבלת דבר במרמה מתוך : פ 29739-07-17 נוי: " סעיף 415 לחוק העונשין, קובע כעבירה קבלת דבר במרמה: "המקבל דבר במרמה,

קרא\י עוד »

ניצול יחסי מרות

ניצול יחסי מרות הם ניצול של מעמד בתפקיד בכיר, או במקום בו לאדם יש שליטה על אדם אחר, ומתוך תפקידו או מעמדו הוא מנצל את

קרא\י עוד »

היזהרו מהבטחות

היזהרו מהבטחות! אחד הדברים שצריכים להנחות אתכם בבחירת עורך דין פלילי במרכז היא לדעת להיזהר מהבטחות. לא תמיד הדברים תלויים בידיו של עורך הדין המייצג

קרא\י עוד »
לייעוץ 052-2332651 דילוג לתוכן