מה נחשב לאלימות

בכדי לדעת מה נחשב לאלימות יש צורך לבחון את המקרה, להבין את המהות ואת מה שעומד מאחורי הדברים, אך לא פעם קיימת הפרדה ברורה בין אלימות פיזית ואלימות מילולית.
אלימות פיזית היא אלימות שגורמת לחבלות וחבורות בגופו של האדם, בגין אותם נזקים שנגרמו לאדם הוא יכול לתבוע תביעית נזיקין, ההבדל העיקרי הוא שאלימות מילולית אינה גורמת לנזק פיזי שנראה לעין, ולכן קשה מאוד להוכיח אותה ולתבוא בגינה תביעת נזיקין.

מה זה בכלל אלימות ?

בתור עורך דין פלילי לא פעם משרדנו מקבל עשרות פניות בתחום האלימות, חלקן עבירות קשות מאוד כגון עבירות אלימות במשפחה כלפי ילדים, עבירות אלימות במקום העבודה ועד המון מקרים של סוגי אלימות שונה.
אך מהי הגדרת האלימות : האלימות מורכב ביסודה מאלמנטים שיחד הופכים אותה להיות אלימות, הפעלת כוח פיזי של אדם על האחר (יכול להשתמע גם הפעלת אלימות כלפי בעלי חיים) ויסוד נוסף הוא שימוש בתוקפנות וגסות, שניהם פועלים יחד ויוצרים את האלימות.
כלומר, היסוד הראשון הוא היסוד הפיזי של הפעלת כוח ויסוד נוסף הוא תוקפנות.

אך אם בכדי שאלימות תוגדר במלא משמעותה ציריכם לפעול שני יסודות אלו, הכיצד יכולה להיחשב אלימות מילולית לאלימות? הרי אלימות מילולית לא מקיימת את שני התנאים.

מה נחשב לאלימות

לדוגמה פרשת שלו נגד סלע חברת ביטוח

אחת הפרשות היותר מוכרות היום בעולם המשפט המסיברה את הפגיעה של אלימות מילוית, היא לא אחרת מאשר פרשת שלו נגד סלע חברת ביטוח.

בפרשת זאת מדובר על אדם בשם יעקב שלו, יעקב שלו היה מבוטח בחברת סלע חברה לביטוח בביטוח שנקרא "תאונות אישיות", באותה פוליסת בטיוח עליה חתם היה מעוגן סעיף שבו צויין כי במקרה של פגיעה שתיגרם "במישרין או על ידי אמצעי אלימות חיוצוניים שנראים לעין" יהי זכאי מר שלו לפיצוי באם אלו קרו במקום עבודתו.

במהלך אחת שיחות העבודה שלו עם מנהילו בחברה, אחד ממנהלי החברה שהגיע לפגישה עם שלו התנהג בצורה ברוטלית מאוד ואף השתמש במילות גנאי, הטונים היו גבוהים מאוד וכללו קללות, מכיוון והטונים הגיעו למצב קיצוני קיבל מר שלו התקף לב קשה במקום העבודה, לאחר מכן תבע מר שלו את חברת הביטוח.

איך נגמרה הפרשה :

ראשית בבית המשפט נבחנה האם היה מדובר בנזק אותו אכן צריכה לכסות חברת הביטוח, כלומר האם הקללות שקילל המנהל את מר שלו נחשבו לאלימות, ואכן לאחר החלטת שופטי בית משפט העליון מדובר היה על אלימות.

הסיבה לכך היא כאלימות בשפה העברית לא משמשת רק לאלימות פיזית, אלא יכולה להיות אלימות מילולית נפשית.
כמו כן נאמר בבית המשפט כי ישנם מקרים בהם האלימות הנפשית והמילולית יכולים להיות הרבה יותר פוגעניים מאשר אלימות הכוללת בתוכה היבט פיזי.

מכאן המסקנה היא חד משמעית וברורה : אלימות מילולית נחשבת לעבירת אלימות במשפחה במלא מובן המשמעות שלה.

איך אלימות מילולית באה לידי ביטוי

אלימות מילולית היא לא רק קללות בעלות משמעות פוגענית או גזענית, אלימות מילולית יכולה להיות גם גידופים, הדבקת שמות גנאי לאדם מסוים וכל אמירה מבזה אחרת שיכולה לפגוע באדם.

צעקות ואיומים על אדם אחר גם אלו יכולים להיחשב כאלימות מילולית, במיוחד אם ישנם מקרים שחוזרים על עצמם מספר פעמים, כלומר אם לא מדובר על מקרה אחד וחד פעמי, במקרים כאלו בעיקר בתחומים של עבירות אלימות במשפחה ויכול להיווצר קשר אלים בין האדם אלים לבין הקורבן.

במציאות של ישראל, אלימות מילולית מתרחשת לנגד עינונו חדשות לבקרים, אנו חיים בתוך מציאות מורכבת ומאוד אלימה, בין אם מדובר על הפגנות אלימות, בין אם בבתי ספר בין ילדים אשר חווים אלימות מילולית ולעיתים גם מקרים קיצוניים של אלימות פיזית קשה מאוד, הסיבה לכך היא ילדים שרוצים ליצור לעצמם מעמד חברתי גבוה יעדיפו להשתמש באלימות כלפי ילדים אחרים זאת בכדי לבנות את מעמדם החברתי כגבוה יותר, מקרים כגון חרם קשה שנעשה על ילד שיוכלים להיגרר גם לאלימות.

בנוסף, הבית של כל אחד מאיתנו יכול לא פעם להפוך למקום אלים, כמו בת זוג שמכנה את הבן הזוג שלה "טיפש", "אפס" או אפילו הורים במיוחד בימים הקשים בהם כל המשפחה סגורה בתוך הבית ללא אפשרות לצאת בגלל משבר הקורונה, אנו עדים ליותר מקרים של אלימות כלפי ילדים בין אם מילולית ובין אם אלימות פיזית קשה מאוד.

אלימות מילולית בהפגנות

אלימות מילולית – האם צריך עורך דין פלילי

ברוב המקרים בהם מדובר על שימוש באלימות מילולית לא נפתח כלל הליך הפלילי, באם נודה על האמת הסיבה העיקרית לכך היא שאם אכן מקרים של אלימות מילולית מכל סוג יוגשו לטיפול משטרתי, כל המערכת תקרוס, אבל יחד עם זאת, אם אתם סובלים מאלימות מילולית קשה מאוד אתם יכולים לגשת למשטה ולהוציא צו למניעת הטרדה, אך מדובר על פעולה לא פשוטה, בכדי שמעשה ייחשב להטרדה הוא צריך לענות על מספר גורמים, כגון : כמות ההטרדות, תדירו תכופות והשעות בהן מתבצעת העבירה.

לאחר הגשת הבקשה להוצאת צו למניעת הטרדה הבקשה תעבור לבית המשפט, לאחר עיון של בית המשפט בבקשה והנימוקים המלאים הוא יורה העם להוצי את צו מניעת הטרדה.
מה בוחן בית המשפט : האם הייתה פגיעה בפרטיות של האדם, האם ההטרדה כוללת איומים, האם נוצר קשר והאם הייתה פגיעה בשמו הטוב של האדם.

תוקף צו למניעת הטרדות ניתן לשישה חודשים, בתוקף הצו יכול בית המפשט לקבוע כי על האדם לשמור על מרחק פיזי למשך תקופה, לאסור על יצירת קשר מכל סוג וכן הלאה.

במקרים של אלימות במשפחה שבהם מתקיימת אלימות בין שני בני זוג והם מתגוררים יחד, בית המפשט יעניק באופן מיידי צו הגנה ויאסור על הגורם האלים להיכנס לאותו מקום מגורים יחד עם הקורבן, כמו כן יכול לבחור לנקוט אמצעי הגנה נוספים כגון צו הרחקה פיזית עד מרחק מסוים אפילו מאותו אזור מגורים.

ייצוג עורך דין פלילי באלימות מילולית

מאחר ומשרדנו עוסק בהמון מקרים, אנו עדים לכך כי קיימים לא מעט מקרים בהם מוגשת תלונה במשטרה בגין עבירות אלימות מילולית אשר כלל לא קרתה, כלומר בני זוג שמנהלים הליך גירושין בדרך כלל נוטים גם להיות מאוד נקמניים ורוצים ברעת הצד השני, בכדי לעשות כך הם בודים סיפורים של אלימות מילולית ומגישים תלונה במשטרה בגין אותם מקרים של אלימות מילולית.

למרות שמדובר ברוב המקרים בבדיה ובדברים חסרי משקל ומשמעות, מחוייבת המשטרה לבחון אותם ולחקור את החדשות שעולים בגין אותם מקרים.

מכאן כי רבים זקוקים לייעוץ של עורך דין פלילי שיבדוק את המקרה וייתן ייעוץ כיצד יש להתנהל במקרים כאלו, לכן אל לכם להקל ראש באם נתקלתם בסוגייה משפטית מאין זאת.
משרדנו עומד לרשותכם 24/7 ויעניק לכם את הליווי הטוב ביותר במקרים אלו.

מידע נוסף

קבלת דבר במרמה

2.2.1 יסודות העבירה של קבלת דבר במרמה מתוך : פ 29739-07-17 נוי: " סעיף 415 לחוק העונשין, קובע כעבירה קבלת דבר במרמה: "המקבל דבר במרמה,

קרא\י עוד »

ניצול יחסי מרות

ניצול יחסי מרות הם ניצול של מעמד בתפקיד בכיר, או במקום בו לאדם יש שליטה על אדם אחר, ומתוך תפקידו או מעמדו הוא מנצל את

קרא\י עוד »

היזהרו מהבטחות

היזהרו מהבטחות! אחד הדברים שצריכים להנחות אתכם בבחירת עורך דין פלילי במרכז היא לדעת להיזהר מהבטחות. לא תמיד הדברים תלויים בידיו של עורך הדין המייצג

קרא\י עוד »
לייעוץ 052-2332651 דילוג לתוכן