כשזה מגיע נושא של בחירת עורך דין פלילי גם מחיר הוא אחד הדברים החשובים אותו לוקחים בחשבון, לא כל אחד יכול להרשות לעצמו לשלם שכר טרחה גבוה עבור ייצוג משפטי.

אבל ייצוג של עורך דין פלילי הוא דבר שחובה שכל אחד הנמצא בהליך פלילי חייב לעשות, ללא ייצוג של עו"ד מקצועי הנזק שעלול להיגרם הוא רב, יחד עם זאת גם ייצוג של עו"ד שאינו מספיק בקיא בחוקים ובדיני החקירה יכול לגרום נזק גדול אף יותר, מכאן עולה כי ישנם מקרים בהם היה עדיף לאותו אדם שלא מיוצג כלל ע"י עורך דין מאשר ייצוג לא נכון ולא ראוי.

עורך דין פלילי מחיר

שיטות בהן נהוג לחשב מחיר שכר טרחת עורך דין

יש מספר שיטות בהן נוהגים עורכי דין לחשב את שכר הטרחה שלהם, מכיוון ולא מדובר על עבודה עם מחירון קבוע, כל עורך דין יכול לדרוש את המחיר שאותו הוא מעוניין לגבות עבור השירותים שלו.

תשלום שעתי

יש מקרים בהם עורך דין גובה מחיר לפי שעת עבודה, אם לדוגמה אתם צריכים ייעוץ של עורך דין פלילי בתל אביב בנושא של הכנה לעימות במטרה, ייתכן מאוד ועורך הדין יזמן אתכם אליו להכנה, את ההכנה הוא יתמחר לפי שכר שעתי, לאחר שיראה מהי חומרת הבעיה ועד כמה יש צרוך בהכנה הוא יגבה בהתאם, ייתכן מאוד וגם באם מדובר על שעות הכנה רבות המחיר ירד בהתאם.

תשלום גלובלי

במקרים אחרים יכול עורך הדין לגבות תשלום גלובלי עבור עבודתו, שזה בדרך כלל נהוג ברוב המקרי, עורך דין מעיין בחומר התיק והחקירה, הוא עושה חישוב של זמן העבודה שידרש ממנו לרבות מורכבות התיק, ייעוץ באם יידרש לכך, כמו כן נלקחים בחשבון עלויות ותעריפים שונים בגין ייצוג בבית משפט, ישיבות בבית משפט, זמני עבודה בהכנה לחקירה לרבות תעריפים בגין הגשת סיכומים.

כל הגורמים הנדרשים נלקחים בחשבון, ולאחר מכן מכין עורך דין הצעת מחיר ובה בדרך כלל גם נכללים סעיפים שיכולים להיות כאלו הדורשים מעורך הדין לבצע פעולות נוספות והוא יגבה תשלום נוסף בהתאם לכל פעולה, גם אז הוא יכול לתמחר כל פעולה כזאת לפי מחיר גלובלי או לפי מחיר שעתי.

לכן, אם בחרתם לשכור את שירותיו של עורך דין בעיניינכם, יש לבחון באופן מידתי את היקך התיק, אם נראה כי מדובר על תיק קטן בהיקפו, העדפה שלכם צריכה להיות תשלום לפי שעת עבודה, מה שיוריד משמעותית את התשלום שאותו תקבלו.

באם מדובר על תיק מורכב מאוד שידרוש מעורך הדין עבודה מורכבת ודיונים רבים, יהיה עדיף לכם לבחור לשלם באופן גלובלי על כל העבודה.

הגורמים שקובעים את גובה התשלום לעורך דין פלילי

מיתוג

כמו בכל תחום, גם בתחום עורכי הדין הפליליים בישראל ישנם עורכי דין אשר נחשבים למובילים בתחום, עורכי דין וותיקים בעלי שם ומשרדים גדולים מאוד, אל מולם ניצבים עורכי דין בתחילת דרכם שרק סיימו את ההכשרה המקצועית שלהם ולכן הם יגבו מחירים נמוכים בהתאם.
יחד עם זאת חשוב לציין שאין זה מחייב כי עורך דין שנחשב למותג יהיה מסור באותה מידה כמו עורך דין בתחילת דרכו, ברוב המקרים משרד עורכי דין הגדולים ייתנו למתמחים שלהם לבצע את העבודה, זאת בכדי להכשיר אותם להתמודד עם תיקים מורכבים בעתיד.

וותק וניסיון

וותק וניסיון של עורך דין הם גורם בעל השפעה ישירה על המחיר אותו הוא יגבה, עורך דין בתחילת הדרך שרק רוצה לחדור לשוק ולהתחיל לעבוד בתחום, יהיה מוכן לעבוד במחירים יותר נמוכים, לעומת עורך דין וותיק שכבר צבר המלצות של לקוחות שמפנים אליו בכל סיטואציה מורכבת.

ניהול הוכחות

בשלב בו התיק מגיע למצב של "ניהול הוכחות" עבודותו של הסניגור הפלילי הופכת להיות גדולה ומורכבת מאוד, ממצב בו הוא רואה רק את נקודת מבטו של הלקוח, הוא עכשיו צריך להתמודד עם ראיות חדשות שייתכן ויעלו, לקבל אבחנה להמשך ולתת את הייעוץ המקצועי שלו להמשך הטיפול.
חשוב מאוד להבין כי יש לקחת בחשבון שם החלטה זו של גובה שכר הטרחה אשר יכול להשתנות תילקח בחשבון בהסכם התשלומים אותו מבצעים.

עורך דין פלילי זול

כיצד משלמים לסניגור פלילי

את שכר הטרה של עורך דין פלילי נהוג לשלם בדרכים מקובלות, תשלום בכל אמצעי התשלום לרבות תשלום בכרטיסי אשראי ואת גובה הסכום המלא ניתן לחלק למספר תשלומים, יחד עם זאת דגש חשוב הוא לא לשלם לעורך הדין את מלא שכר הטרחה בפעם אחת, מומלץ לקבוע הסדר תשלומים בכל שלב.
הסיבה לכך היא כי ישנם מקרים בהם באמצע החקירה המשטה מחליטה לסגור את התיק בהסדר מותנה, או מנסיבות אחרות ואז אין לעורך הדין עוד תפקיד והוא סיים את עבודתו, במקום לבצע החזרים כספיים מורכבים, כל מה שאתם צריכים הוא רק להסדיר תשלומים נוחים בכל שלב, שאלו יקלו גם על העומס הכלכלי לרבות תשלום הוגן.