מעצר צבאי

 מעצר צבאי נועד לצורכי קידום חקירה פלילית כנגד החייל ! או אדם בזיקה לצה”ל !
מעצר צבאי - עורך דין צבאי
מעצר צבאי – עורך דין צבאי

טיפול בתיקי חקירה דורש עורך דין פלילי עם ניסיון בהובלת נחקרים לחקירה פלילית !

>עורך דין פלילי – עם ידיעה על כל המהלכים של מצ”ח כמו גם בית הדין הצבאי


עורך דין פלילי מוטי אדטו – עם ניסיון של מעל ל 20 שנה בדין הפלילי
ייצוג בהליכים פליליים רבים בבית הדין הצבאי – ליווי עצורים וחקירות לרוב

בזכות ידיעותיו הוביל לשינוי בתיקים פליליים בצבאיים רבים.


מוטי אדטו עורך דין צבאי : חירום: 052-2332651.

מעצר צבאי


מעצר צבאי – עבירות של חיילים בלבד:

האתר ומשרד עורך דין פלילי אדטו מוטי מטפלים בעבירות פליליות של חיילים (חוק השיפוט הצבאי) חיילים במהלך השירות הצבאי בסדיר, קבע, מילואים ואזרחים עובדי צה”ל.


הכול בזיקה לשרות הצבאי, או, עבירות שנדונות בבתי הדין הצבאיים בשל השירות בצבא וכו. אתר זה אינו דן כלל בעבירות ביטחוניות של תושבי ה”אזור” – תושבים ערבים של יהודה ושומרון וחבל עזה.

הליכי מעצר בצבא :

בעיקרון אותם כללים המנחים “מעצר לצורכי חקירה” בבית המשפט האזרחי הפלילי, חלים גם בבית הדין הפלילי הצבאי. כמובן בדגש על נושאי משמעת והשירות בצבא.


בפועל, כתוצאה מההבחנות, המערכת הצבאית מחמירה הרבה יותר בטיפול עבירות פליליות המלמדות על פגיעה במשמעת, במיוחד בעבירות בהן קיים תעדוף מערכתי של הצבא  – כמו עבירות הקשורות בסמים וכו,  בהם הצבא רואה “אויב” ונילחם בהם באופן מערכתי.


מצד שני בהליך הפלילי הצבאי קיימת מודעות גדול בהרבה יותר מההליך הפלילי האזרחי לחשיבות של חלק מהזכויות של הנחקר, כמו לדוגמה “זכות ההיוועצות” עם עורך דין צבאי פלילי כבר משלב המעצר לכן השפעת הטיפול בתיק מהשלב הראשוני חשובה ביותר.

 כך יוצא, לא פעם, שהזכות לא רק מקוימת בתחנה בפגישה קצרה בתחילת החקירה, אלא,  שהנחקר מתקשר לפני ובמהלך החקירה לעורך הדין על מנת לבחון נקודה זאת או אחרת בתשובה.

הדגשים בצבא :

הדגשים בצבא ביחס לעבירות הפליליות שונים.
 מצד שני מרבית העצורים החיילים בין בקבע ובין בסדיר הינם אנשים נורמטיביים ברוב רובם של המקרים על כל המשתמע מכך – לאור זאת הדגש בעת המעצר הנו מעט שונה.

הבעיה עבור העצור והעורך דין הצבאי בהליכי המעצר בצבא נובעת מהעובדה שבתי הדין נוטים לאפשר ימי מעצר בצורה רחבה הרבה יותר מאשר באזרחות !


השופטים במערכת הצבאית:

בנוסף לשופטים של המערכת עצמה קיימים במערכת שופטים רבים שהם שופטים במערכת הכללית (אזרחית) הבאים לשרת בהסדר מילואים או הסדר אחר במערכת הצבאית.
כמובן יש גם (בעיקר שופטי צד) שהם לא משפטנים.

קיצור תקופות המאסר “חנינות חגים”:

במערכת הצבאית יש קיצורי בעונש המאסר במספר מועדים הראשיים שבהם הם:
  • ראש השנה.
  • יום הכיפורים.

    עורך דין צבאי
    עורך דין צבאי
  • יום העצמאות.
בד”כ העונש מקוצר באופן שמי שריצה 1/2 מתקופת המאסר שלו ישוחרר לפני אותו מועד חג.

ראוי לציין – הכללים לאותו השחרור נקבעים בסמוך מאוד לחג ולכן ראוי להיות מודעים לכך ולנסות להתאים את מועד סיום התיק בהתאם.


חשיבות הקיצור בעונש לאור חנינות “חגים”
לאחר יציאת הכללים של הקיצור הקרוב ניתן לתכנן את המועד לכניסה למעצר לאור התאריכים ובכך לבטל חלק ניכר מהענישה שאמורה לחול.
כרך יוצא שלפני המועדים יושבים ומחשבים את מניין הימים היטב על מנת להבין מתי יחול החצי ומהו המועד האידאלי לכניסה לבית האסורים.

 

חופשה ממעצר צבאי

בצבא קיים הליך מעצר שהוא שונה במהותו מההליך באזרחות. (לפני תום המשפט ואפילו בשלבי החקירה במצ”ח)  -זהו הליך החופשה ממעצר צבאי.


ראוי לציין, מצד אחד המעצר הוא גם בגין עבירות “קלות” יחסית (לאזרחות) – מצד שני אפשר לקבל “חופשה” בעת המעצר.

אפשר גם לציין שעצורים בצבא משתמשים בטלפון (ציבורי) במשך כל שעות היממה (בניגוד לעצורים בפלילי).


הדבר נובע מההבדל הבסיסי – חייל שהוא עצור הוא מעל הכול חייל בצה”ל – והשמירה על חיילי
בצה”ל היא שונה במהותה מההליך המקביל כלפי עצורים “באזרחות”.

נקודה זאת נוגעת לחופשה ממעצר: קיימות שתי דרכים לקבלת החופשה:

א.  חופשה ממעצר בהחלטה של מפקד בית המעצר הצבאי.

ב.  חופשה ממעצר בהמלצה של בית הדין הצבאי עצמו.


בייחס לחופשה בהמלצה של בית הדין עצמו:

ראוי שבית המשפט יקבע את החופשה – לא פעם בית הדין הצבאי רק “ממליץ” על חופשה – ולמרבה ההפתעה לא פעם מפקד הכלא – בלי כל סיבה – אינו רואה את ההמלצה כבעלת תוקף עבורו ואינו מתייחס להמלצה כלל.


כך שבנסיבות אישיות מהותיות, ניתן שחרור ממעצר – על ידי המלצה/החלטה שיפוטית לעצור – מטעם זה או אחר בעת המעצר או בדיונים של המעצר.


ראוי לדעת – כמעט תמיד תטען ב”כ התביעה שאין לבית הדין הצבאי “סמכות” לחופשות שכאלו – אולם – המציאות שונה – לבית הדין יש את הסמכות ויש החלטות רבות מספור שמבססות את הסמכות הזאת.


במקום זה ראוי לציין את חופשות החגים הנהוגות במתקני הכליאה שכמעט ומרוקנות אותו מכול העצירים.

מידע נוסף

צווי הגנה

בבניה: 14.6.21.     אחד הכלים המרכזיים שיש לאזרח כנגד מציאות מאיימת על ידי אדם המקורב אליו בין שהיא מבן הזוג או שכן בביניין או

קרא\י עוד »

גידול סמים

גידול סמים “מסוכנים” מטרתו לייצר את ה”סם המסוכן” בדרך של גידול חקלאי. – לפי ראיית החוק המצב מוביל להוספה להיצע הסמים המסוכנים. לאור זאת החוק

קרא\י עוד »

סחר בסם החקירה

 נושא המידע על סחר בסם החקירה חשוב לצורכי התמודדות עם האירועים והחשדות בייחס לעבירות של סחר בסמים – בעת החקירה במשטרה!  רק בהבנת הליך החקירתי

קרא\י עוד »

שחרור ממעצר

הליך המעצר לצורכי חקירה הנו הליך פוגעני ביותר לאור העובדה שהוא בפועל עוצר אדם – חף מפשע! אדם שלמרבה ההפתעה במדינת ישראל במרבית המקרים לא

קרא\י עוד »

הכנה לעימות במשטרה

פרק בבניה 31.5.21 החקירה במשטרה נועדה להוביל לראיות משפטיות תקינות. ראיות פליליות שהן בלי ספק “נקיות” מרבב. כאלה שאפשרי להוכיח את החשדות והאישומים באמצעותן. עורך

קרא\י עוד »

סעיף 74 לחסד”פ

עורך דין פלילי אדטו מוטי 052.23.32.651 חירום 24/7 הפרוצדורה הפלילית נועדה להגן על האזרח. לאפשר עיון של אמת בראיות ולקבוע כללים כיצד נוכל להאמין לראיות

קרא\י עוד »
לייעוץ 052-2332651 דילוג לתוכן