תיווך בסמים

עורך דין פלילי אדטו מוטי - תיווך בסמים
עורך דין פלילי אדטו מוטי – תיווך בסמים

תיווך בסמים  – עו”ד פלילי

שעה שסמים האסורים שבפקודת הסמים “מחליפים ידיים” מערכת המשפט החל מהחקירות במשטרה ועד בכלל תנסה לקרוא לאירוע בד”כ – סחר בסמים!


אירוע תיווך בסמים יכול להיות ממספר סוגים עיקריים:

א. אירוע במסגרתו אין העברה של כסף! (חלוקה של שימוש).

ב. אירוע במסגרתו כל מה שהחשוד עושה הוא לספק את פרטי סוחר הסמים לאחר!

בשני המקרים מדובר בעבירה פלילית קשה לפי פקודת הסמים המסוכנים ! אולם שמדובר בתיווך בסמים מול סחר בסמים – העבירה של תיווך בסמים קלה הרבה יותר.


 תיווך בסמים – הכוונה

ראוי לדעת, באירועים רבים אין כלל מחשבה פלילית אמיתית (לבטח שלא עמוקה) מצד מעביר המידע! נושא זה חייב להיות ברור לחלוטין כבר מהחקירה במשטרה! קשה, הרבה יותר, להוכיח העדר כוונה בבית המשפט!

 פעמים רבות יש הזמנה של סמים מסוחר או מחו”ל (יבוא סמים) וחלוקתם בין שני המזמנים – כך שיש מספר עבירות פליליות מאותו האירוע ! הכול שאין למעשה סחר – אלא חלוקה בפעולות.

בנסיבות אלו יש להראות שלכול היותר יש אירוע של קשירת קשר לפשע.

 בפועל – בין המזמינים – הרי אין הבנה כלל שנכנסים לתוך עבירת סחר בסמים!
הדבר מודגש במקרים בהם אין הכרות כלל עם פרטי האירועים ! הרי בלי הכרה של פרטי האירוע כיצד יכולים להיות מורשעים בו ?
אירועים אחרים בנויים כולם על חברות ועל העברת סמים בין חברים ושימוש משותף.
ראוי לציין – תיווך בסם/עשיית עסקה היא עבירה הרבה פחות חמורה מעבירות הסחר בסמים ! בנסיבות אלו ראוי להדגיש את הנושאים המהותיים בעסקה באם יש ראיות לה – כך שאירוע של “סחר בסמים” יכול ויהפוך לאירוע של תיווך בסם! ההשפעה על נושא הענישה דרמתית.

דוגמה תיווך בסמים/עשית עסקה

אדם מתקשר לחברו ומבקש שיארגן מעט סם!
 התשובה – קח טלפון של מי שאני רוכש ממנו!

 כאן יש עבירת תיווך בסמים/סחר בסמים!
בחלק עצום מהמקרים אין הבנה כלל של מעביר הטלפון שהוא ביצע עבירה פלילית – הוא מעשן סמים – ומספק לחברו את המספר של סוחר הסמים מבלי להתכוון כלל להיות חלק מהאירוע הפלילי עצמו. לא אחת, הוא לא מרוויח מהעסקה – ואפילו לא מודע לפרטיה!
כאשר המשטרה תגיע אל רוכש הסם, יש מקרים, בהם הוא יפליל את חברו בסחר ממש ! כולל מיסרונים ועוד! מיקוד נכון בחקירה יכול לשנות את התמונה!

 תיווך בסמים – דוגמה נוספת

אנשים שללא רצון ברווח חולקים קניה משותפת. הרוכש ומחלק – גם שיאן כל רווח יכול להיות מואשם בתיווך/עשיית עסקה בסם.

דוגמאות לפסקי דין בטיפול המשרד  – עבירות סמים ללא הרשעה פלילית!

דוגמאות לפסקי דין בטיפול המשרד – עבירת סמים ענישה!


תיווך בסמים

 

שיהיה ברור – תיווך בסמים – הוא סוג עבירה של “סחר בסמים” – לבטח שנקודת הראיה היא של התביעה הפלילית ! (אבל הענישה, במיוחד מאז החוק להבניית הענישה – יכולה להיות שונה לחלוטין).

ההבדל אינו רק ב”תמורה כספית” אלא גם בכוונה ! היינו ההסבר של החשוד בעת החקירה חשוב ביותר!

חשיבות הטלפונים הניידים להוכחת האירוע הפלילי

פעמים רבות אל האירוע של תיווך בסם מגיעים באמצעות המעקב אחרי שרשורי השיחות/הודעות בטלפונים!
היינו נעצר אדם עם סם (כדוגמה) ומרגע זה מפענחים את רצף ההודעות ששלח שנושאן סמים – ומכאן יגיעו לאלו שסייעו לו להגיע לסם האסור!

קשירת קשר לביצוע פשע – מול – תיווך לסחר בסמים

לא פעם (ראיית ההגנה) מדובר לכול היותר בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע – זאת במקרים בהם יש ראיות לאירוע ! היינו השאלה היא למה להביט באירוע בהיבט של סמים ולא של עבירה פלילית!

האישום בעבירתו תיווך בסמים

תיווך בסמים
תיווך בסמים

אחת הבעיות המרכזיות של נאשמים רבים היא, שלא פעם, שההגעה אל עבירה של “תיווך בסמים” היא ב”טעות”.

היינו העבירה היא בפועל היא של שימוש עצמי, אבל …. יש אדם נוסף באירוע שמקבל אפשרות ל”שימוש עצמי בסם” בין בפועל ובין באמצעות מסירת פרטי הסוחר סמים –  כך נוצר מעגל פלילי נוסף!


הפעם חמור הרבה יותר כזה שישנה את האירוע מסגירה בהזהרה (לא פעם) לאישום חמור בחלק החמור של עבירות הסמים!.


דוגמה אירועי תיווך לסחר בסמים

אדם נעצר על החזקת סמים – או בגין יבוא סמים (אפילו ייבוא זרעי קנאביס), לא פעם מתגלה גם גידול סמים!

מתחילה חקירה פלילית במשטרה ! נשאל באם הוא מכר סמים ? נשאל באם הוא העביר סמים לאחרים?

הלחץ מעצם התפיסה בעבירת סמים יוצר לחצי רקע ! פעמים רבות הרצון הטבעי הוא להסביר למה הוא לא סוג של סוחר סמים אלא, לדוגמה, מגדל קנאביס קטן ולא משמעותי שרק צורך בעצמו את מה שלא הצליח לקנות – ועתה הוא מייצר.

יש מקרים בהם הוא יגיד שהוא וכל חבריו רכשו סמים מאדם מסוים – השאלה תהה איך כולם הגעתם אליו ? התשובה היא שהוא סיפר לחבריו על סוחר סמים הגון! כאן הושלמה עבירת הסחר – שבהמשך אולי תרד לעבירה של “תיווך בסם”. למרות שאין פה שום טובת הנאה!


 הסבר תיווך בסם

באם הנחקר היה מכלכל את מילותיו בדיוק בתשובה לראיות פליליות תקפות – העבירה אמורה להיות לכול היותר החזקה בסם/שימוש בסם  אסור.

אבל, בעבירות ה”תיווך בסם מסוכן” בד”כ מתברר שהנחקר מדברר את עצמו, מספר על שימושים משותפים ושימושי עבר עם אחרים ועוד ועוד.

העבירה הפלילית מחמירה ומתעצמת לאור ריבוי העובדות הקושרות את הנאשם לא רק לשימוש עצמי בסם אסור אלא להרבה יותר מכך.


יודגש – תיווך בסמים הוא עבירה של סחר בסמים!

לפחות זאת הראיה הסכמתית של החוק הפלילי (המיושן מאוד  – מנדטורי –  בנושא סמים אסורים) במדינת ישראל. אין כלל שוני בין החוק בייחס לסם קל או קשה !  זאת הראיה של מערכת התביעה הפלילית !


 אל עבירות ה”תיווך בסם” מגיעים בד”כ שעה שאין תמורה כספית (בד”כ) אנו מביטים על המציאות ומתוך שאיפה להקלה בעונש – צומחת עבירת ה“תיווך בסמים”.

תיווך בסמים - עורך דין פלילי אדטו
תיווך בסמים – עורך דין פלילי אדטו
 לא פעם עבירת ה”תיווך לסם” צומחת מתוך קשרי חברות שעה שאחד ממליץ על הסוחר ממנו הוא רוכש את הסם. לבטח שלא אירוע של “סחר בסמים“, אלא, משהו שבמהות הוא קל הרבה יותר על סף ההחזקה (המשותפת ?) בסם אסור.

אבל החוק המנדטורי מתקשה לראות זאת כך וקבע עונש של 20 שנות מאסר על עבירות של תיווך בסם אסור.

 ראוי לציין – לפי ראיית ההגנה זאת לא המציאות החוקית – שיחת סרק חסרת מסוימות וכוונה של סחר – לא יכולה להוביל לאירוע פלילי חמור כל כך ! הדבר חייב להיות מודגש בעת החקירה הפלילית על ידי הנחקר!

 תיווך בסמים אסורים

תיווך לסחר בסמים – המתווך המובהק הוא איש ביניים שפעילותו מתמקדת בהפגשת הצדדים ליצירת עסקה – מתוך כוונה ליצור לעצמו רווח כספי ! או רווח אחר!

מכאן נובע אחד התנאים הקשים ביותר לנאשמים בעבירות תיווך בסם אסור – לכן אין צורך על מנת להרשיע שהסם עבר לשליטתו או לבעלותו!

 או אפילו אין צורך שהוא מכיר את כל שלבי העסקה בסם! יודגש: אין חשיבות כלל לנושא התמורה!
_________________________________________________________________________________

 היסוד הנפשי בעבירת תיווך בסמים

 
מדובר בעבירה פלילית של מחשבה פלילית – ולכן – לכן חובה שיוכח שהנאשם היה מודע לכך שמדובר בסם מסוכן !  במידה וסבר שלא מדובר בסם אסור (לדוגמה סם שאינו בפקודה) אין עבירה פלילית של תיווך סמים.

האם אפשר לבצע עבירת תיווך בסם ברשלנות?

 

 לתפיסת ההגנה כאן, זאת לא הדרך להגיע לעבירה חמורה כל כך (20 שנות מסר). העבירה המרבית יכולה להיות קשירת קשר לביצוע פשע ! במקרים בהם אין העברה של סם אסור בפועל ! עוד לציין שבמרבית המקרים אין מודעות לביצוע הפעולה בפועל !

בעבירות הספקה של סם אסור – בדרך של תיווך בסם אסור – חייבת להיות החובה ב שתהה כוונה להיכנס לאירוע הפלילי העמוד מאחורי האירועים ! “שימוש משותף” בסם, לא פעם עם רקע זוגי – לא יכול להוביל לעבירה חמורה כל כך כמו “תיווך בסם” – ובפועל הדבר מתקיים !


 ייעוץ על ערוץ קניות – בעבירות תיווך בסם אסור

עבירת התיווך לסם אסור מתקיימת לא פעם אפילו ברך של ייעוץ, לחבר קרוב, על ערוץ קניות של סם אסור.  מקרים אחרים בנקיבה על מקום הקניה, דברים שיכול ויתקיימו גם בשיחת רעים, לבטח שלא מתוך כוונת רווח כספי – כל אלו יכולים להוביל לאישום חמור כל כך!
להבנת עורך דין מוטי אדטו זאת לא מדיניות ראויה!
אבל המציאות היא אחרת – ויש סכנה גדולה להגיע לעבירת ה”תיווך בסם” בשל שיחת סרק ללא מסוימות ממשית – הדרך המרכזית להגיע לאישומים מסוג זה היא הודיה של הנאשם בחקירות בסיפור מסוג זה! זאת טעות חמורה.
____________________________________________________________________________

המרת סעיף האישום מסחר בסמים לתיווך בסמים

 
כך שראוי לדעת  – פעמים רבות כחלק מהסדרי טיעון ישונה סעיף האישום מסעיף של סחר בסמים לסעיף של תיווך בסמים.

הדרך ה”בדיקה” היא הדגשת הנושא שכסף לא החליף ידיים ולא הייתה מטרה של התעשרות כלשהי אלא מדובר בכול היותר בסיוע לחבר בדרך של עצה.


 עו”ד פלילי נבון יכול בסיוע כללים אילו והרבה כללים אחרים, במהלך הפגישות עם הנחקר, במהלך החקירות, להביא לכדי הקטנת הנזקים שהחקירה/אישום הפלילי עשוי לגורם לנחקר. לאור זאת חשוב ביותר להתייעץ עם עורך דין פלילי בהליכי המעצר חשוב להיפגש עם עורך הדין בין החקירות השונות והליכי החקירה.

מידע נוסף

צווי הגנה

בבניה: 14.6.21.     אחד הכלים המרכזיים שיש לאזרח כנגד מציאות מאיימת על ידי אדם המקורב אליו בין שהיא מבן הזוג או שכן בביניין או

קרא\י עוד »

גידול סמים

גידול סמים “מסוכנים” מטרתו לייצר את ה”סם המסוכן” בדרך של גידול חקלאי. – לפי ראיית החוק המצב מוביל להוספה להיצע הסמים המסוכנים. לאור זאת החוק

קרא\י עוד »

סחר בסם החקירה

 נושא המידע על סחר בסם החקירה חשוב לצורכי התמודדות עם האירועים והחשדות בייחס לעבירות של סחר בסמים – בעת החקירה במשטרה!  רק בהבנת הליך החקירתי

קרא\י עוד »

שחרור ממעצר

הליך המעצר לצורכי חקירה הנו הליך פוגעני ביותר לאור העובדה שהוא בפועל עוצר אדם – חף מפשע! אדם שלמרבה ההפתעה במדינת ישראל במרבית המקרים לא

קרא\י עוד »

הכנה לעימות במשטרה

פרק בבניה 31.5.21 החקירה במשטרה נועדה להוביל לראיות משפטיות תקינות. ראיות פליליות שהן בלי ספק “נקיות” מרבב. כאלה שאפשרי להוכיח את החשדות והאישומים באמצעותן. עורך

קרא\י עוד »

סעיף 74 לחסד”פ

עורך דין פלילי אדטו מוטי 052.23.32.651 חירום 24/7 הפרוצדורה הפלילית נועדה להגן על האזרח. לאפשר עיון של אמת בראיות ולקבוע כללים כיצד נוכל להאמין לראיות

קרא\י עוד »
לייעוץ 052-2332651 דילוג לתוכן