עורך דין פלילי רישום פלילי
עורך דין פלילי רישום פלילי

 מחיקת רישום פלילי

באם יש נושא שמקשה על אזרחים נורמטיביים למצות את מלוא היכולות שלהם – בשל רישום לא פעם ישן נושן – זהו נושא הרישום הפלילי!

אחרי מעל ל 20 שנה של עריכת דין פלילית והבנה שברישום יש, לא פעם, התעמרות באדם.

– ראוי לדעת – טיפול משפטי נכון בזמן הווה מונע בעיות קשות בזמן עתיד!

לרישום השפעות חשובות על משפט הפלילי ביכולת שהוא מספק לאבחן בין אנשים ! ובכך להשפיע על רקמת חייהם – גם במקום בו הדבר אינו נכון!

עורך דין פלילי מוטי אדטו בעל ניסיון ניכר בטיפול בנושאי רישום פלילי וחנינות!

למידע נוסף – מוטי אדטו 052-23-32-651.


חידוש מתקרב?

בימים אלא דנים בשאלה של מחיקת תיקים של “אין עניין לציבור”.


רישום פלילי  – חוק תקנות השבים והרישום הפלילי

למרות התדמית המיושנת של חוק הרישום הפלילי – מה שנותן לרבים את התחושה כאילו הרישום הפלילי הוא עובדה לא מעניינת.
בפועל זהו אחד החוקים הפליליים המשפיעים ביותר על האזרח, במיוחד הנורמטיבי!

רישום פלילי לא ראוי יכול וימנע מאדם למצות את יכולותיו. רישום פלילי (משטרתי) הוא רישום משטרתי ולא תעודת יושר (מסמך בין משרדי על עבירות פליליות).

עורך דין פלילי אדטו מוטי - רישום פלילי
עורך דין פלילי מוטי אדטו – רישום פלילי

דוגמה רישום פלילי – ישנה

אדם שהגיע למשרדי וסיפר שגילה עתה (היה מעל לגיל 60) שלאורך עשרות השנים האחרונות היה רשום כנגדו שהיא חשוד בתיק אונס וזה נסגר “מחוסר ראיות”.

סיפור המעשה היה כזה שהייתה תלונה – הוא נחקר במשטרה בצמידות לאירוע ושוחרר בו במקום בלי שום הליך נוסף! לא היה הליך של מעצר או כל אירוע מהותי אחר!

משום מה היה לו ברור שאין כל זכר לדבר. הרי אין דבר! לכן גם עורך דין פלילי לא היה ! גם החקירה הייתה פשוטה ולא כלל כל תרגילי חקירה וכו’.

 “הבעיה” – שהוא עבד במוסד עם השקה למערכת הביטחון של המדינה – כל פעם שקידומו עלה על הפרק התיק קפץ, הדבר ניבדק ונשכח. עד לקב”ט הבא – אבל במשך השנים נוצר לו פער זמנים של קידומים ומכאן גם של שכר ועלייה בדרגה – לעומת האחרים! 

כל הבדיקות לקחו אנרגיה וזמן!

זהו מקרה קלסי שמלמד שראוי היה לטפל ולשנות את עילת הסגירה של הרישום הפלילי!

 הבעיות בחוק הרישום הפלילי

הבעיות בחוק הרישום הפלילי הובילו למספר שינויים וגם עתה (2016) דנים בעוד סידרה של שינויים נוספים!

כיום כל נושא התיישנות עומד על הפרק.

דוגמה לשינוי בחוק בשנים האחרונות:  מחודש מאי 2013 נוספה עילת סגירה חדשה “הסדר מותנה”.

הסדר מותנה – מדובר בעילת סגירה חדשה, עילה המתקיימת מקום בו יש אשמה פלילית. הנאשם יבצע מטלה מסוימת (או תשלום)  והתיק ייסגר על תנאי. היינו המטרה היא מניעה אותו הרישום פלילי במקרים קלי ערך (הכול יחסי בחיים).

האם יש באמת בעיה של רישום פלילי?

מול אלו שיש להם בעיה של רישום פלילי ולא מטפלים – יש את ההפוכים – רבים מאלו שסבורים שיש להם בעיה ברישום הפלילי כלל לא מבינים שאין כל בעיה ! באופן שלא צריך לטפל – לבטח שלא שהתיק “טרי”!

לדוגמה: אדם נחקר ונלקחו ממנו טביעות אצבע! בהמשך התיק הפלילי נסגר במבחר סיבות בלי משפט ! ברור לו שיש לו רישום פלילי בהגדרה !  אולם לא רישום פלילי זהו רישום משטרתי.

באם התיק נסגר אין כל רישום שיכול להשפיע (על מרבית האנשים) כך שמיותר בכלל לטפל ו/או להימנע במרבית המקרים ! (יש מקרים שראוי לטפל – אבל אלו המיעוט).


  רישום פלילי – מה במרשם?

 המרשם הפלילי הנו מורכב למדי  – לא כל גוף מקבל את מלוא הרישום – בפועל את הרישום מקבל האדם בלבד, הבקשה של הרישום יכול והיא עבירה פלילית מצד הגורם המבקש!

 יוצא שאנשים רבים שבאים למשרדי עם “בעיית רישום פלילי” מגלים שלצורך שהם זקוקים למרשם  – אין בעיית אמת. לכן, לפני שמטפלים ב”בעיה של הרישום הפלילי” – יש לבדוק האם יש בעיה.

בקשות ל”מחיקת רישום פלילי”

רישום התיקים הפליליים יוצר מציאות וגם תיקים פליליים שנסגרים – לא פעם בשל “אין עניין לציבור” או “אין ראיות”. חלקם אחרי שימוע וחלקם אף ללא הליך של שימוע פלילי!

אבל למרבה ההפתעה של האזרחים אלו ממשיכים להיות רשומים. לאזרח הרגיל סגירת התיק הפלילי מצטיירת כסיום הפרק – וזאת טעות שכן גם סוג הסגירה הוא חשוב ביותר.


רישום פלילי
רישום פלילי

לאזרח הפשוט יש תחושה קשה שהרישום של תיק סגור בעילה של “אין אשמה” היינו ללא כל רישום נוסף – היא סגירה נדירה מידי – ולא בצדק. להדגיש: רק סגירה ב“אין אשמה” פלילית מוחקת את הרישום הפלילי לחלוטין מהמרשם.

כך יוצא שמעסיקים בפוטנציה שאין להם הסמכות לעיין במרשם חותרים תחת הזכות של הנחקר בסיוע שאלות פולשניות.

לדוגמה : האם לאיש יש תיקי רכוש ? האם נחקר אי פעם ? העובדה שהאדם נחקר והתיק נסגר, עוד בתחילת החקירה, בלי כל משמעות נוספת – אינה מעניינם כלל – הרי מעצם החקירה מוטל צל כבד.
כך יוצא שאנשים שהם חפים מאשמה ולא הועמדו לדין – נפגעות זכויותיהם ומוטל צל כבד עליהם ועל התנהלותם.

דוגמה מהעת האחרונה  – רישום פלילי

שופט עליון שהתקיימה חקירה בעניינו. התיק נסגר.
דיון מרכזי התקיים בשאלה האם התיק ייסגר “מחוסר אשמה”, או, “חוסר ראיות”.
משום מה עלתה טענה שאם “מחוסר ראיות” האיש לא יוכל להמשיך להיות שופט של בית המשפט העליון   -או שופט בכלל.

למעשה כאן נכנסת רמה נוספת  – אדם שנחשד – ולא מוגש כנגדו כתב אישום – לפי המבחן הזה הופך להיות “חצי זכאי”. ללא ספק קביעה שהיא לא רק שרירותית אלא גם פוגענית. אם לא הוגש כתב אישום כיצד האדם יכול להיפגע בזכויותיו ?


בעיית הבנה – גיליון “הרישום הפלילי”
המרשם כולל מספר פרקים.
פרק זה דן בחלק של תיקים שנסגרו – ללא משפט. פרק של מחיקת רישום פלילי של תיק בו הורשעת הוא הפרק הדן בחנינות.

בעיית הבנה, ברישום הפלילי, מב”ד פעיל!

במידה ויש תיק “פתוח” מב”ד – אין מדובר בבעיה במרשם.
לכן אין להגיש בקשה לשינוי “עילת הסגירה” אלא יש להתייחס לתיק הפלילי כאלו הוא יכול ויהיה מוגש לבית המשפט.
לכן חובה לטפל בנושא בסיוע עורך דין פלילי  -כמו בתיק פלילי שנימצא תחת חקירה. (טיפול שונה לחלוטין).

 הבעיות ברישום פלילי

 
הבעיות החלו בשנת 1995 שאז אישר בג”צ ( פישלר 7256/95) לעותר לא להסתפק בזכות העיון במרשם הפלילי בתחנת המשטרה  – אלא – לקבל את הרישום בכתב – הרישום שהונפק במשטרה כולל גם לצד הרשעות גם רישומים של תיקי אי הרשעה, מב”דים ותיקים סגורים (למעט אין אשמה).
ההלכה של בית המשפט העליון הביאה בפועל למצב בו מחפשי עבודה נאלצים לוותר על חיסיון המרשם הפלילי ותקנות השבים בעניינם בכדי לעמוד בתנאי הסף של קבלה לעבודה – בחלק עצום משוק העבודה.
כיום: ניזוקים למעשה לא רק עבריינים מורשעים שהורשעו בעבירות חמורות כנגד הציבור, אלא, גם אותו אזרח שנחשד בעבירה פלילית.
לא פעם עבירה חסרת משמעות בעולם המציאות כמו אירוע חסר פליליות זה או אחר, מתברר שהתיק נסגר לאחר חקירה או אפילו עוד לפני החקירה – למרות זאת – התיק ימשיך להיות רשום לנצח על שמו במחשב המשטרתי.
לציין לא פעם העבירה נפתחת במחשב באופן חמור הרבה יותר ושלחשוד אין כל קשר לעבירה הפלילית.
כל פעם שהאזרח יחפוץ להתקבל למקום עבודה הוא יתבקש להביא “תעודת יושר” (בפועל המסמך נקרא “גיליון רישום עבר פלילי” – “תעודת יושר” הוא מסמך שונה) יעלה אותו רישום וימנע מהאזרח להתקבל למקום העבודה.
לא מדובר בבעיה קלה של אדם בודד – לאור העובדה שכול שנה מפתחים תיקים פליליים חמורים רבים. שלא מגיעים לכדי כתב אישום ראוי ונכון בנסיבות הנכונות לפעול על מנת למחוק את הרישומים שאם לא כן לא פעם הם מלווים את חייו של ה”חשוד” כמעט לנצח.
בפועל חלק גדול מהלקוחות, בתחום זה, מתייאשים לנוכח הקשיים בביטול הרישום – מה שקורה בפועל למעשה זה המשך הרישום והמשך הפגיעה מהרישום.
לאור זאת לדעת המשרד חשוב לטפל בנושא הרישום בהקדם ולא שחייבים למחוק את הרישום  לפני ראיון עבודה ולנטוש את הטיפול מיד לאחר הקבלה לעבודה.

הטיפול בתיק שכזה יכול להימשך מספר חודשים והוא מורכב, הסבר בסיסי על הנושא:


 תיקים פליליים יכולים להיסגר משלל הסיבות

1. אין אשמה – לא נותר רישום.
2. אין ראיות.
3.אין עניין לציבור.

4. החל מיום 2.5.13 נוספה עילת סגירה חדשה: “הסדר מותנה”.


קיימות מספר דרכי מחיקה לרישומים פליליים שכאילו והמחיקה חשובה במיוחד למי שיאלץ בנסיבות אילו ו/או אחרות להציג את רישומו הפלילי בפני אחרים (בעיקר מעסיקים/מקומות עבודה/מקומות בטחונים או בעלי “גישה” ביטחונית).

אחת הדרכים למחיקת רישומים פליליים היא:
בקשה לשינוי עילות סגירת תיקים פליליים:
במדינה נפתחים כל שנה מאות אלפי תיקים פליליים וחלקם הגדול נסגר בעילות של :
רישום פלילי
רישום פלילי
אין ראיות מספיקות.
או

אין עניין לציבור


נסיבות אילו משאירות את הרישום הפלילי המשטרתי “פעיל” למעשה לנצח, בארץ נהוג שמעסיקים רבים מבקשים  מהמועמד לעבודה (בניגוד לחוק) “גיליון רישום עבר פלילי” זהו מסמך שהוא לא תעודת יושר – אולם – מכונה כך על ידי מרבית הציבור.

בגיליון זה נשארים התיקים שנסגרו בשל העילות למעלה – לכן חשוב במיוחד להגיש בקשות לשינוי עילות הסגירה של התיק הפלילי ל:”חוסר אשמה” מקום בו אין אשמה פלילית.

העילה של “חוסר אשמה” מבטלת את הרישום הפלילי במחשב המשטרה (לפחות הגלוי).

המשרד מגיש בתדיר בקשות הסוגרות תיקים פליליים בעילה של חוסר אשמה במהלך החקירה וכן מגיש בקשות לשינוי עילות הסגירה בתיקים פליליים על מנת שתשונה עילה הסגירה של תיק שכבר נסגר.

 פרק זה אינו דן בערער על עילות הסגירה של תיק פלילי!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *